Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Безбедноста е луксуз - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Безбедноста е луксуз
16.05.2012

Верувањето дека задните седишта се побезбедни од предните во модерните автомобили паѓа во вода. Така се вели во истражувањето направено од германскиот медиумски гигант Дојче Веле.

test-remeni-predni-sedista-1-2012-1

Имено евтините ремени ги претвораат задните седишта во поопасни од предните. Оваа тврдење е поткрепено со статистиката за сообрќајни незгоди на германскиот автомобилски клуб ADAC која кажува дека задните седишта се понебезбедни од предните.

Патниците на задните седишта при судар врзани со ремен претрпуваат поголеми повреди во пределот на торзото од патниците на предните седишта. Причината се обичните ремени кои се заклучуваат, но немаат предзатегнувачи.

Па така телото силно налетува на заклучениот ремен кој остава доволно простор за да се создаде инерцијална сила која на крај го повредува торзото на патникот при налегнувањето врз ременот.

При судар предзатегнувачите го затегнуваат телото и го приближуваат до седиштето и не оставаат простор да се создаде инерцијална сила меѓу телото и ременот со што значително се намалуваат можностите за повреда.

Секако има исклучоци од оваа пракса на вградување на ремени.

Се посочуваат марките како Volvo и Mercedes кои вградуваат предзатегнувачи и на ремените на задните седишта и луксузните автомобили како Audi A8 и Volkswagen Phaeton.

Задни ремени со предзатегувачи нудат и другите производители за своите обични модели, но само со доплата. Ваквите примери наведуваат на мислење дека безбедноста се плаќа многу и се претвора во луксуз.

Пресметките велат дека за да се опреми еден автомобил со предзатегнувачи на задни седишта во производство би чинело околу 150 евра, што е мала сума во вкупната цена на автомобилот, а спасува многу.

Уште понелогичен е фактот дека краш тестовите на Независната европска агенција за проценка на безбедноста кај автомобилите EuroNCAP нема категорија за повреда на возрасни патници на задни седишта.

Се оценуваат само повредите настанати на кукли со големина на дете поставени во детски седишта. Причината за ваквиот избор на тестирање е заклучокот на производителите и на проценителите дека одзади многу ретко се возат возрасни патници.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat