Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
EuroNCAP ги подигнува критериумите - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
EuroNCAP ги подигнува критериумите
26.08.2011

Од в година независната европска агенција за проценка на безбедност на возила EuroNCAP ќе ги подигне критериумите за оценување по што достигнувањето на пет ѕвезди на тестот ќе биде многу тешко.

euro-ncap-logo-1-2011-1

Според информацијата која доаѓа од EuroNCAP за да се заслужат максималните 5 ѕвезди секој автомобил ќе мора да постигне резултат поголем од 60% при испитување на безбедноста на пешаците.

Во моментот за да се уловат 5 ѕвезди потребно е автомобилот да постигне резултат од 40% при проценката на безбедноста на пешаците во судар со автомобилот.

Ова значи дека ниту еден автомобил кој според сегашните критериуми има 5 ѕвезди за безбедност в година ќе ги загуби. Тука влегуваат и новите модели како Audi A6, Citroen DS5, Hyundai i40.

Тројката остварува резултат за заштита на пешаците при судар меѓу 40 и 43%. Во овој тест најдобри остварувања има VW Jetta со 56% заштита, а следат Chevrolet Aveo со 54% и BMW X3 со 53%.

Следи списокот на модели кои годинава достигнале 5 ѕвезди на EuroNCAP.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat