Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
EuroNCAP прогласи нови одлични ученици - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
EuroNCAP прогласи нови одлични ученици
25.05.2012

Во најновата група на одлични ученици на EuroNCAP влегуваат BMW Серија 3, Mazda CX-5, Hyundai i30 и Peugeot 208, додека на Audi A6 му беше доделено специјално одликување за безбедност.

peugeot-208-euroncap-1-2012-1

Новите четири автомобили без проблем успеаја да ги достигнат високите критериуми поставени од Независната европска агенција за проценка на безбедноста на автомобилите, EuroNCAP.

Така BMW Серија 3, Mazda CX-5, Hyundai i30 и Peugeot 208 освоија максимални 5 ѕвезди за безбедност, а експерите од агенцијата ги пофалија инженерите дека успеале да ги оптимизираат за да ги заштитат пешаците при судар.

Ова посебно е важно бидејќи од почетокот на годината оценката 5 се добива ако резултатот за заштита на пешаци е поголем од 60%, а не поголем од 40% како што беше пракса претходно.

Тука најдобар резултат покажува BMW Серија 3 која достигнува заштита од 78%, следи Hyundai i30 со 67%, па Mazda CX-5 со 64% и Peugeot 208 со 61%. Висока оценка добија и системите на BMW Серија 3 и на Mazda CX-5 за принудно сопирање.

Системот делува автоматски доколку оцени дека сударот е неизбежен, а возачот не реагира со притискање на сопирачките. Заклучокот е дека доколку сите автомобили се опремени со овој систем тогаш би имало значително помалку несреќи.

Специјалното одликување доделено на Audi A6 се однесува на системот Pre Sense Front Plus кој во критична ситуација може да ги активира сопирачките за да ја намали штетата при судар, или целосно да го избегне сударот.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat