Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Mitsubishi ASX награден за врвна безбедност - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Mitsubishi ASX награден за врвна безбедност
23.05.2013

Американскиот Институт за осигурување и безбедност во сообраќајот го прогласи Mitsubishi ASX за Top Safety Pick+ највисока титула која се доделува на возила кои нудат супериорна безбедност при судар.

mitsubishi-asx-iihs-1-2013-1

По минатогодишната, ова е втора највисока титула за безбедност за ASX, кој на пазарот во Америка се продава под името Outlander Sport`s. Оваа титула означува дека ASX ги задоволува највисоките стандарди за безбедност во САД.

Нив ги одредува токму Институтот за осигурување и безбедност во сообраќајот, или Insurance Institute for Highway Safety – IIHS. Мора да се напомене дека овој институт предвидува многу високи стандарди за безбедност.

На пример за разлика од европскиот Euro NCAP американците во својот краш тест вклучуваат проценка на безбедноста при превртување на возилото на кров каде метална плоча пристиска врз средниот дел на кровот на автомобилот.

mitsubishi-asx-iihs-2-2013-1

Притоа силата со која притиска е 4 пати поголема од тежината на автомобилот, а во процесот кровот несмее да се деформира за повеќе од 127 mm или 5 инчи. Токму оваа проценка во 2010 година му донесе највисоки оценки и на Mitsubishi Lancer.

Според експертите на IIHS, одличните оценки на Mitsubishi ASX се долг на бројни напредни технички и конструкторски решенија кои пред се се однесуваат на каросеријата изработена по принципот на марката RISE - Reinforced Impact Safety Evolution.

Доволно и за Американска научна организација за автомобили на Mitsubishi ASX да му ја додели и наградата за Најдобри перформанси на едно возило.
 

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat