Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Жените страдаат повеќе при судар - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Жените страдаат повеќе при судар
27.10.2011

Американски експерти тврдат дека системите за безбедност во постарите генерации на автомобили не се проектирани за телата на понежниот пол и затоа жените повеќе страдаат при судар.

crash-test-dummy-zensko-telo-1-2011-1

Тие велат дека при конструирањето на автомобилите инженерите како примери ги земале мажите и според нивните тела се проектирани безбедносните ремени и другите пасивни безбедносни елементи како воздушните перници.

Експертите своите наводи ги бранат со емпириски факти. Жените се пониски и полесни од мажите и имаат различна позиција додека седат зад волан и заради тоа имаат поголеми ризици од повреда за сериозни 47%.

Тие објаснуваат дека при инцидент безбедносниот ремен може да предизвика значително поголеми повреди кај жените и тоа најмногу во пределот на градниот кош и на `рбетниот столб.

Оваа забелешка се однесува на постарата генерација на автомобили кои се постари од 6 години, кои пак, за жал премногу се сретнуваат на нашите патишта. За разлика од нив новата генерација возила го нема овој проблем.

Кај нив инженерите внимавале при конструирање на безбедносните системи, а воедно имаат и поголеми сознанија. Па така тие се направени да одговараат како за мажите така и за жените и за децата.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat