Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Реставриран Mercedes 300 SEL 6.3 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Реставриран Mercedes 300 SEL 6.3
29.06.2012

Оживувањето на една легенда не е мала работа дури и за искусните тјунери од ателјето на Vath. Тие се нафатиле да го реставираат Mercedes 300 SEL 6.3 и ќе се согласите завршиле одлична работа.

mercedes-300-sel-6.3-vath-1-2012-1

Легендарниот луксузен моќник на Mercedes, 300 SEL 6.3, кој се водеше под кодна ознака W109 и се произведуваше меѓу 1968 и 1972 година. Под хауба носи 6.3 литарски V8 кој генерира 250 КС и максимален вртежен момент од 510 Nm.

Доволно за да се уловат 100 km/h за 6,5 секунди и максимални 220 km/h. Перформасни кои во тоа време се сметаа за апсолутен суперлатив посебно ако се земе предвид дека се работи за луксузна лимузина.

Техниката на Mercedes 300 SEL 6.3 е достојна за почит дури и денес. Го сопираат четири вентилирачки дискови, има пневматска суспензија, електрика на стакла, серво управување, централна брава, клима уред итн.

Интересно Mercedes 300 SEL се нудел и во тркачка изведба доработена од AMG која носела монструозен 6.8 литарски V8 кој генерирал 425 КС и 608 КС и нижел успеси на трки на издрживост во својата класа.

Реставрирањето не била лесна задача велат од Vath. Налогот на клиентот бил комплетно да се дотера каросеријата, механиката и внатрешноста. Дел од ентериерот е сменет, а делот кој бил сочуван е исчистен и наново склопен.

Затоа механиката и каросеријата се комплетно реставрирани со што 40 годишникот влегува во нова младост.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat