Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
BMW стана највредна автомобилска марка
25.05.2012

Производителот на автомобили од Минхен ja победи Toyota во класификацијата на највредни автомобилски марки која што на годишно ниво ја прави престижната агенција Milward Brown Optimor.

bmw-serija-7-1-2012-1

Milward Brown Optimor прави годишно истражување за марките познато како BrandZ Top-100 кои се класифицирани според финансиски проценки. Минатата година највредна меѓу автомобилските марки беше Toyota.

Годинава приматот му припадна на BMW. Борбата меѓу двете марки се одвива неколку години наназад. Имено од 2006 до 2009 година Toyota го завземаше првото место во класификацијата BrandZ Top-100.

Потоа во 2010 година го загуби првото место од BMW. Минатата повторно се качи на врвот, а годинава BMW е повреден како марка. Менаџерот за маркетинг на Milward Brown Optimor, Питер Волш смета дека падот на Toyota се должи на минатогодишната природна катастрофа која ја зафати Јапонија.

И додека минатата година вредноста на Toyota беше проценета на 25 милијарди и 198 милиони долари, годинава таа падна на 21,8 милијарди. BMW е проценет на вредност од 24,6 милијарди долари, додека на третото место е Mercedes со вредност од 16,1 милијарди долари.

Mercedes ја задржува позицијата од лани заедно со Honda која е четврта и годинава вреди 12,7 милијарди долари. Интересно годинава меѓу десетте највредни автомобилски марки влезе и Hyundai и тоа на деветото место.

Неговата вредност е проценета на 3,6 милијарди долари, а последен е Lexus со 3,4 милијарди. Петти е Nissan со 9,9, шести VW со 8,5, седми Ford со 7,0 и осми е Audi со вреднот од 4,7 милијарди долари.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat