Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Бугари шверцувале авганистанец - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Бугари шверцувале авганистанец
17.05.2012

Италијанската царинска служба фатила двајца бугари кои сакале во Италија да прошверцуваат афганистанец кој бил сокриен под хаубата на комбе со бугарски регистерски таблички.

avganistanec-pod-hauba-1-2012-1

Шверцерите биле фатени откако ги издало нервозното однесување додека се симнувале од фериброд што сообраќал на линија од Грција до Италија. Кога комбето било претресено следело изненадување за цариниците.

Под хаубата било пронајдено момче на возраст од 18 години по потекло од Авганистан. Тоа лежело на крпи поставени врз моторот на комбето и со себе имало само шише вода.

Службите установиле дека момчето е во лоша здравствена состојба бидејќи под хауба лежело цели 20 часа и го упатиле во болница за да се опорави известува британскиот везник DailyMail.

Италијаните наведуваат дека ваквите случаи не се реткост, иако се лудост. Момчето цели 8 години собирало пари за од Авганистан да стигне до Италија, а патот го чинел 6.000 евра кои им ги дал на бугарите.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat