Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Да бришкаш јавајќи на воздух - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Да бришкаш јавајќи на воздух
30.09.2011

Уште во 2006 година, тогашниот претседател на Тoyota, Тесуро Тојода го објави проектот „Возило од соништата” со цел да ги охрабри младите инженери да ги отворат нови видици при развој на возила.

ku-rin-1-2011-1

Всушност идејата на беше да се создаде возило кое ќе вози на компримиран воздух. Проектот собра околу 40 млади инжинери од целиот свет кои имаа задача да развијат прототип на нов концепт на возило кое одговара на темата.

Оттогаш идеите не престано пристигнуваат, а најновиот проект го носи името KU:RIN, од јапонски - воздух и тркало, возило широко 0,8 и долго 3,5 метри кое се движи со компресиран воздух и го одликуваат силни забрзувања, одлична аеродинамика, малата маса и лесен и моќен компресор.

Инжинерскиот тим кој стои зад проектот KU:RIN одлучи да постави нов светски брзински рекорд и успеа со него да достигне максимални 129,2 km/h кои ги потврди Јапонскиот институт за истражување на возила на патеката во Широсато.

Тука не застануваат стремежите на тимот. Новиот план е рекордот да се в пише во Гинисовата книга на рекорди што би требало да се случи наскоро.

KU:RIN го задвижува мотор кој ја користи моќноста добиена при експанизија на компримираниот медиум, кој пак, доаѓа од три „боци” со висок притисок. Понатаму преку ременици и запчест ремен моќноста се пренесува до задното тркало.

Моторот е лесен и совршено одговара со карактерот на возилото кое со три „боци” има автономија од 3,2 километри. Воедно пријателски расположен кон природата бидејќи не користи ниту фосилни горива, ниту електрична енергија.

Интересно моторот доаѓа од компресор кој се користи кај клима уредите во класичните автомобили. Причината за ваквиот избор се сокрива во уште една дејност на корпорацијата на Toyota која е најголем светски производител на компресори за клима уреди кај возила, со годишна испорака од околу 20 милиони компресори ширум светот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat