Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Dodge Viper како лимузина - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Dodge Viper како лимузина
15.03.2012

Доколку можат да бидат растегнати обичните седани во лимузини, возилата како што е еден Hummer H2, или уште подобро Н1, зошто да неможе да биде растегнат еден суперспортист како Dodge Viper.

dodge-viper-limuzina-1-2012-1

Токму оваа беше идеја водилка на американската фирма за преработка на автомобили Unique Movie Cars чија специјалност е создавање на посебни модели наменети да учествуваат во филмови.

До сега автомобилите на Unique Movie Cars биле дел од блокбастери како Индијана Џоунс, Враќање во иднината, Глуп и поглуп, Полноќен јавач... Сега на ред е доработката на Viper.

Растегнатиот Dodge Viper првпат се појавил на тркачката патеката во Лас Вегас каде се вози серијата NASCAR и привлекол доволно внимание да почнат да пристигнуваат нарачки од сите краеви на САД.

Во кабината нуди доволно простор за внатре да се превезуваат максимум 12 лица, но најмногу од нарачките бараат само две одвоени седишта кои одговараат на предните и многу луксузна опрема во останатиот слободен простор.

Отворената лимузина во должина мери 7,62 метри, а под хауба го пакува истиот монструозен V10 од 8.4 литри кој ослободува 600 КС и вртежен момент од 760 Nm кои се испраќаат кон задната оска преку шест степен мануелен менувач.

Точните перформанси на лимузината од Viper не се знаат, но затоа серискиот модел до 100 km/h спринтува за 3,5 секунди и вози со максимални 325 km/h.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat