Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Германците се најзадоволни од јапонците - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Германците се најзадоволни од јапонците
07.11.2011

Според истражувањето што го направи германскиот автомобилски клуб ADAC дојдено е до заклучок дека германците ги сакаат јапонските автомобили, а тука предничат марките Lexus и Subaru.

adac-istrazuvanje-1-2011-1

Според годинешната класификација на задоволство на клиентите од марките на автомобили ADAC дојде до интересни заклучоци. На испитани 47.000 сопственици на нови автомобили устанувено е дека најзадоволни се сопствениците на Lexus.

Веднаш до Lexus се наоѓаат сопствениците на Subaru, a на трето место се оние на Jaguar. Следуваат соствениците на Honda, a единствената германска марка меѓу првите пет е Porsche која стои на петото место.

Од останатите домашни марки најдобар е BMW на десетото место, следат Audi на петнаесетото место, Mercedes на деветнаесетото место, Volkswagen на дваесет и осмото место и Opel на дваесет и деветото место.

Подолу е класификацијата на ADAC. Во првата колона се наоѓа марката на автомобили и позицијата, во втората колона е испишан бројот на анкетираните, во третата е прикажан рејтингот на марката и класификацијата спрема минатата година, во четвртата колона е задоволството од автомобилот и во петата колона е задоволството од сервисната мрежа на марката.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat