Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Казна смрт за дрифтер од Саудиска Арабија - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Казна смрт за дрифтер од Саудиска Арабија
28.06.2012

Властите во Саудиска Арабија осудија на смрт со сечење на главата на љубител на висока брзина и дрифтање кој за време на изведување на опасните маневри удрил и на место убил двaјца гледачи.

drifter-saudiska-arabija-1-2012-1

Што е уште пострашно сторителот избегал од местото на настанот но набрзо бил пронајден и уапсен од полицијата. Во итна судска постапка бил казнет со најстрашната казна во оваа конзервативна арапска држава.

Дрифтот е популарна забава за мажите во Саудиска Арабија, но и во државите од Соединетите Арапски Емирати. Но, е најстрого забранет од властите кои се обидуваат на секаков начин да го спречат.

Дрифтерите користат јавни патишта и притоа го загрозуваат и својот и животот на останатите учесници во сообраќајот, но и на оние кои доаѓаат да ги гледаат овие автомобилски претстави кои се одржуваат на диво.

Интересно државата не им дозволува ниту изградба посебна патека каде дрифтерите би можеле на безбеден начин да уживаат во својата пасија.

Ова е втора голема казна за дрифтер во Саудиска Арабија. Во 2005 година офицер на морнарицата бил осуден на смрт откако загубил контрола над автомобилот при дрифтање и убил три деца.

Подоцна судот бидејќи се работи за офицер ја преиначил казната во 3000 удари со камшик и 20 години затвор. Дополнително му ја одземал возачката дозвола доживотно и му забранил да вози автомобил.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat