Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Кој паркира погрешно нека му ја мисли - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Кој паркира погрешно нека му ја мисли
04.08.2011

Градоначалникот на Вилниус, главниот град на Литванија, Артурас Зуокас најде начин како да се бори против новопечените богаташи кои не се плашат од полиција и возилата ги оставаат каде ќе им текне.

btr-protiv-s-klasa-1-2011-1

За да не испадне дека некој некого мрази во приказнава, Зуокас своите намери да стави ред во паркирањето ги прикажа јавно пред телевизиска камера и воедно ги демонстрираше способностите на воениот транспортер BTR.

Транспортерот со Зуокас како командир на борбено возило прегази Mercedes S Класа од постаро годиште паркиран на велосипедска патека оставајќи го неговиот сопственик во бунило и згора на тоа му врачи и казна за погрешно паркирање.

„Ова е мојата порака до сите кои не ги почитуваат законите. Ако имате скап автомобил и многу пари, тоа не значи дека можете да паркирате каде што ќе посакате,” изјави пред новинарите Зуокас.

Тој дополни дека овој тип на нарушување на законот е многу чест во Вилниус заради многуте новопечени богаташи и најави дека е цврсто решен да се справи со актуелниот проблем.

А како и нема да се справи кога зад себе ја има поддршката на полицијата и војската и нивната борбена техника која своите способности јасно ги прикажува на снименото видео.

На крај Зуокас си заминува на електричен скутер. Пораката е јасна и важи секаде, само кој да се одважи.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat