Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Најбризот електричен глисер е на Mercedes - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Најбризот електричен глисер е на Mercedes
20.02.2013

Кoмпанијата Cigarette Racing и најстариот производител на автомобили на светот Mercedes го создадоа најмоќниот и најбрзиот електричен глисер на светот кој го користи погонот на електричниот SLS AMG.

cigarette-sls-amg-electric-1-2013-1

Глисерот којшто ќе биде изложен на салонот на јахти во Мајами го носи името Cigarette AMG Electric Drive Concept, исто како и електричниот концепт на супер спортистот SLS AMG Electric Drive Concept.

Голем дел од техничките компоненти на автомобилот се пренесени во глисерот кој има два моторни блока, секој составен од 6 електромотори кои произведуваат толку топлина што е потребно водено ладење.

Вкупната моќност на електромоторите е 2.551 КС сo вртежен момент од мрсни 3.000 Nm кои заеднички му помагаат на електричниот глисер да лизга низ вода со максимална брзина од 160 km/h.

Колку за потсетување SLS AMG Electric Drive Concept има 533 КС и 880 Nm и вози со максимални 200 km/h. Електромоторите се хранат од 4 литиум-јонски акумулатори кои содржат 48 модули со 3.456 ќелии.

Капацитетот на акумулаторите е 240 kWh, a полнењето до максимален капацитет преку два приклучоци се случува за 7 часа. Доколку се користат двата дополнителни приклучоци полнењето се скусува на три часа.

Овие бројки го прават 11,6 метри долгиот Cigarette AMG Electric Drive Concept најбрз електричен пловен објект на светот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat