Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Нова поларизација на светските пазари - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Нова поларизација на светските пазари
20.09.2011

Светската продажба на автомобили доживува нова поларизација според која во развиените економии продажбите се забавуваат на сметка автомобилските пазари на земјите кои се во развој.

chery-auto-show-1-2011-1

Минатата година беше надмината границата од 1 милијарда автомобили кои возат по патиштата ширум светот, а годинава иако продажбите се забавени, сепак, во првата половина од годината е забележан раст од 5%.

Останува да се види што ќе се случи со втората половина од годината за да може да се извлече краен заклучок за токот на продажбите, но статистиката вели дека продажбата во развиените земји се забавува, на сметка на новите пазари.

Пазарот кој е гладен за нови автомобили расте не сметка на пазарите во Западна Европа. Така големите автомобилски нации полека ги губат позициите.

За да можат да опстанат и за да можат да ги задоволат зголемените побарувања автомобилските производители отвораат погони во земјите во развој и го насочуваат производството кон помали и поевтини автомобили.

Воедно сведоци сме дека новата поларизација меѓу автомобилските нации ја менува комплетната слика на индустријата, па така индиската Tata Motors е сопственик на значајните марки Jaguar и Land Rover, а кинескиот Geely е сопственик на Volvo.

Индиските и кинеските производители полека го шират своето влијание и по освојувањето на домашните пазари, кои по бројност на жители сочинуваат безмалку половина од светот, се свртуваат кон глобалниот пазар.

Евидентни се обидите за освојување на пазарите во Европа на марки како Tata, Chery, Great Wall Motors кои успешно продаваат на пазарите во Јужна Америка од кои најмногу во Бразил.

Еве како стои распоредот на најголемите автомобилски пазари на светот во 2010 година и очекувани продажби во 2011 година.

1. Кина – 2010 год. 17,6 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 17,7 милиони автомобили - очекуван раст 3%

2. САД – 2010 год. 8,5 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 12,6 милиони автомобили - очекуван раст 8,7%

3. Јапонија – 2010 год. 4,8 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 3,9 милиони автомобили - очекуван раст -19%

4. Бразил – 2010 год. 3,3 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 3,5 милиони автомобили - очекуван раст 5%

5. Германија – 2010 год. 3,1 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 3,4 милиони автомобили - очекуван раст 10%

6. Индија – 2010 год. 2,7 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 2,9 милиони автомобили - очекуван раст 7%

7. Франција – 2010 год. 2,6 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 2,6 милиони автомобили - очекуван раст 0,8%

8. Русија – 2010 год. 1,9 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 2,4 милиони автомобили - очекуван раст 20%

9. Велика Британија – 2010 год. 2,2 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 2,2 милиони автомобили - очекуван раст -2,2%

10. Италија – 2010 год. 2,1 милиони автомобили - очекувано во 2011 год. 2,0 милиони автомобили - очекуван раст -6%

Податоците ги дава Scotiabank

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat