Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Почина креаторот на Porsche 911 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Почина креаторот на Porsche 911
06.04.2012

Креаторот на автомобилската легенда, моделот Porsche 911, и внук на основачот на компанијата Porsche, Фердинанд Александар Порше почина на 76 годишна возраст во Салцбург во Австрија.

ferdinand-a-porsche-1-2012-1

Тој го создава концептот на класичен спортски автомобил во 1960-те со погон на задни тркала и мотор поставен одзади зад задната оска и од него произлегува моделот 911 по кого марката станува препознатлива до ден денес.

Фердинанд Александар Порше воедно управува со дизајнерското студио на Porsche во текот на 1960-те, а неговата креација која светлото на денот го здогледа во 1963 на салонот во Франкфурт денес вози во седмата генерација.

Легендарната 911 е еден од најпрепознатливите автомобили на сите времиња и него престижниот магазин Forbes го сместува меѓу десетте автомобили што го смениле светот.

Фердинанд Александар е син на Фери Порше кој починува во 1998 година и внук на Фердинанд Порше кој ги положува основите на компанијата како дизајнерска и инженерска куќа во 1930-те.

Од 1990 до 1993 е претседател на бордот на директори на Porsche. Зад себе остава 12 деца и внуци кои се наследници на автомобилската империја и за нив германските медиуми предвидуваат дека ќе ја распродадат.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat