Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Во VW Up! собира 16 луѓе - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Во VW Up! собира 16 луѓе
21.10.2011

Малиот големец на Volkswagen, Up! го постави својот прв Гинисов рекорд и во својата кабина собра ниту помалку, ниту повеќе, туку 16 луѓе од кои повеќето се поситни девојки, но сепак, се 16 на број.

vw-up-ginisov-rekord-1-2011-1

Според пропозициите на Гинисовата книга на рекорди за да се постави ваков вид на рекорд потребно е луѓето кои успеале да се протнат во автомобилот да останат во кабината 10 секунди, а сите врати и прозори треба да бидат затворени.

За да се задоволат пропозициите на Гинисовата книга на рекорди и за да се оствари рекордот 16-те луѓе од кои 15 девојки и едно момче требале да го завземат буквално секое можно просторче во малиот автомобил.

Па ако треба дури и да се легне врз арматурата и да се влезе во багажникот. Распоредот бил следен: седум седнале на задна клупа, четворица на седиштата напред, еден на арматурата, двајца во багажникот и двајца се скуткале на под.

Потоа вратите биле затворени, 16-те кандидати издржале затворени 10 секунди во автомобилот долг 3,54 m, широк 1,64 m, висок 1,48 m и со багажник од 251 литри и рекордот бил загарантиран.

Секако сета оваа гимнастика има многу малку допирни точки со комфорот, но затоа е забавно. Целата приказна околу поставување на ваков вид на рекорди велче корени од 1950-те години.

Тогаш се започнало се сместување на што повеќе луѓе во телефонска говорница, потоа телефонската говорница била заменета со популарната „Буба” на VW која успеала да собере дури 17 луѓе на настан во Австралија.

Ултимативниот Гинисов рекорд врзан за „Буба” e за втората генерација, односно за New Beetle во која собрало 27 луѓе, сите студенти од САД, кои успеале да се сместат во неа во 2001 година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat