Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Забрана за судирање со скапи автомобили - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Забрана за судирање со скапи автомобили
29.03.2012

Насловот можеби звучи чудно, но токму таква забрана им е издадена на возачите на градски автобуси во градот Џинхуа во Кина на кои очигледно не им е лесно да се пробиваат низ пренатрупаните улици.

obuka-vozaci-kina-1-2012-1

Забраната е издадена од претпријатието кое стопанисува со јавниот превоз после реакциите на осигурителните компании кои осигуруваат скапи автомобили и трпат големи штети, посебно откако ваквиот тип на инциденти зачестил.

Според закон осигурителните компании во Кина можат да исплатат штета во висина до 200.000 јуани, или 32.000 долари, а секако штетите да се судрите со едно Ferrari, или пак, Rolls Royce можат да достигнат до неколку милиони јуани вели изданието Car News China.

За да научат на кои автомобили треба да внимаваат на возачите им се дадени посебни налепници за да ги залепат на предното стакло на автобусите. На налепниците се наведени беџовите на марките и информација за цената на осигурувањето.

Интересно најскапо осигурување е за автомобил на Shelby Super Cars, марка која воопшто не се продава во Кина, следат Koenigsegg, Bugatti, Pagani, Maybach, Bentley, Spyker, Rolls Royce, Ferrari, Lamborghini, Aston Martin и Maserati.

Исто така интересно е што на налепницата го нема Porsche.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat