Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Живот после смртта - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Живот после смртта
27.07.2011

Кога ќе им заврши животниот циклус батериите од хибридните и електричните автомобили нема да бидат уништувани ниту складирани туку тие ќе напојуваат цели квартови со електрична енергија.

chevrolet-volt-sasija-1-2011-1

Ова е генерален став на производителите на електрични автомобили. Меѓу нив најнапред се отидени General Motors и Nissan. И двете компании имаат исти планови за што по смртта на нивните електромобили.

Имено откако ќе заврши животниот циклус на Chevrolet Volt и Nissan Leaf голем дел од автомобилите ќе се рециклира, а батериите ќе се користат како резервен извор на енергија за домаќинства и институции.

Според инженерите на GM, 33 комплети на батерии на Volt можат да напојуваат со електрична енергија околу 50 домаќинства за период од 4 часа, или пак, цела болница.

Тие веќе соработуваат со компанијата ABB Group чија основна дејност е рециклирање на батерии, но нивните експерти истакнуваат дека батериите на електромобилите сеуште ќе имаат доволно џус за понатамошно користење.

Nissan исто така соработува со надворешен партнер, во случајот компанијата Toxco која исто така се занимава со рециклирање на батерии и чии инженери ги потврдуваат заклучоците на оние од ABB Group.

Покрај GM и Nissan свој партнер за реупотреба на батериите нашле и Telsa Motors кај европската компанија Umicore, додека од Fisker исто така готват план за батериите на Karma и се во преговори со повеќе компании.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat