Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Евтин ван доаѓа од Dacia - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Евтин ван доаѓа од Dacia
27.09.2011

Dacia работи на нов проект, компактен ван, со кого ќе ја комплетира понудата и ќе ја зголеми конкурентноста на глобално ниво. Првичните информации за ванот се дека ќе биде евтин и ќе се вика Popster.

dacia-van-1-2011-1

Првиот ван на Dacia ќе се нуди во две варијанти, товарна и патничка. И од двете варијанти се очекува голем успех заради просторната кабина, големиот волумен на багажникот и ниската цена.

Проектот Popster засега се работи по кодна ознака J92 и во патничката варијанта ќе биде предвиден за превоз на седум патници. Воедно таа ќе биде подолга од товарната и во должина ќе мери околу 4.500 mm.

Товарната би требало да биде покуса за околу 200 mm. И двете верзии ќе имаат по две странични лизгачки врати одзади, а ќе ги задвижуваат познатите мотори, бензинецот од 1.6 литри и дизелот dCi од 1.5 литри.

Ванот на Dacia ќе биде поставен на платформата на Logan, но не се исклучува можноста да бидат земени на заем механички компоненти од ванот на Nissan, NV200. Како ќе личи сеуште не се знае бидејќи е прекриен со масивна камуфлажа.

Затоа се знае дека ќе стартува со цена од околу 13.000 евра и ќе се произведува во новата фабрика на групацијата Renault во Тангир, Мароко, а на некои пазари како на пример низ Западна Европа ќе се продава под беџот на Renault.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat