Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Купето на Toyota се спрема за трка - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Купето на Toyota се спрема за трка
17.10.2011

Долго очекуваното купе на Toyota, FT-86 чија светска премиера е закажана за во декември за салонот во Токио повторно е уловено како тестира на Нирбугринг, но сега со инженерите на Gazoo Racing.

gazoo-racing-ft-86-trkac-1-2011-1

Целта е учество на Шампионатот на издржливост на Нирбугринг наречен VLN кој се вози секоја сезона на северниот круг на патеката Нирбугринг во организација на повеќе мотоспорт клубови кои се членки на шампионатот.

Шампионатот на издржливост на Нирбугринг е составен од 10 трки, а на него учествуваат подеднакво и аматерски и професионални клубови, возачи и возила.

Toyota и Gazoo Racing токму тука ја гледаат шасната за промоција на FТ-86 на пазарите во Европа, посебно германскиот пазар каде се очекува најголема побарувачка.

Автомобилот што се подготвува за следната сезона се разликува од серискиот модел по големото задно крило и налепниците на кои се препознава брвата бруква од името на Gazoo Racing.

Што точно се сокрува под хауба на овој тркачки FT-86 сеуште не се знае. Се претпоставува дека напред брмчи доработена верзија на 2.0 литарскиот турбо Боксер на Subaru која испорачува преку 300 КС.

Техничките податоци на тркачкиот FT-86 ќе бидат објавени непосредно пред стартот на сезоната. Но, се шекулира дека тоа може да се случи и порано, бидејќи од сезоната на VLN остануваат уште две трки.

Едната се вози на 29-ти октомври, а другата на 10-ти декември. Се верува дека тркачкиот FT-86 ќе се појави на патеката сега во сабота на претпоследната трка од сезоната.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat