Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Малиот Cayenne добива лик - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Малиот Cayenne добива лик
22.09.2011

Porsche одамна откри дека работи на помал SUV од својот бестселер Cayenne кој ќе го носи името Cajun, сега се потврдува дека бебето Cayenne тестира, а има и компјутерски генериран лик.

porsche-cajun-crtez-1-2011-1

Сеуште не се знае дали автомобилот прикажан на фотографијата е блиску до конечниот изглед на Cajun, иако креаторите уверуваат дека настанал по зададени смерници на инсјдер во Porsche.

Како и да е инженерите во Цуфенхаузен напорно тестираат со тестно муле на Audi Q5, на чија основа ќе биде поставен и Cajun. Првичните информации велат дека Cajun ќе биде хибрид и најекономичниот модел на Porsche.

Понудата ќе биде составена од две верзии со три и со пет врати. Идејата на Porsche е Cajun пред се да биде наменет за бришкање по асфалт, иако не се оградуваат и од малите теренски способности кои ќе ги има моделот.

Cajun ќе го понесе и новиот дизел кого го конструираат Porsche и Audi и кој од 3.0 литри распоредени низ шест цилиндри во V конфигурација ќе истискува преку 300 КС. Ќе има и други мотори превземени од Audi Q5.

Бензинецот од 2.0 литри со турбо натполнење навиен на 235 КС, дизелот со иста зафатнина навиен на 180 КС и бензинецот 3.0 V6 со 330 КС. Cajun треба да послужи и како основа за најавениот Audi Q4.

Иако се очекува Cajun да се појави на пазарот дури во 2013 година уште сега се калкулира со цената, а таа би стартувала од околу 40.000 европски банкноти.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat