Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Наближува новата генерација на SL - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Наближува новата генерација на SL
09.08.2011

Ловците на автомобили за првпат ја уловија новата генерација на Mercedes SL која напорно тестира на патиштата ширум светот пред официјално да биде претставена до крајот на годината.

mercedes-sl-crtez-1-2011-1

Би рекле време да се појави наследник на SL, бидејќи актуелниот модел со кодна ознака R230 на пазарот опстојува веќе 10 години иако пролетта 2008 година претрпе значителни модификации пред потполната замена со нов модел.

Меѓутоа сето ова не треба да чуди бидејќи родстерите, посебно оние на Mercedes, имаат долг живот. Да се потсетиме дека претходникот на R230, R129 остана на пазарот цели 12 години, а тој пред него R107 се произведуваше дури 18 години.

Сеуште неможе да се заклучи како ќе личи новата генерација бидејќи уловените примероци се прекриени со масивна камуфлажа, но се чини дека муцката ќе му биде слична на првиот SL во историјата, моделот со кодна ознака W198.

Секако новата муцка си бара и нова хауба, нов браник и нови светла. Задникот пак, како да носи елементи од новиот суперспортист на Mercedes, SLS AMG Gullwing и одлично е вклопен со цврстиот склоплив кров.

Моторите и припаѓаат на новата генерација мотори на Mercedes. Имаат директно вшприцување на горивото, турбо натполначи и зафатнина од 3.5 литри кај изведбата V6 и 4.6 литри кај изведбата V8.

Конструкцијата на има многу елементи изработени од алуминиум и од крабон-фибер заради што новиот SL ќе биде значително полесен од актуелниот модел. Се очекува премиерата да биде во Франкфурт следниот месец.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat