Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Откриен новиот Renault Clio - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Откриен новиот Renault Clio
26.03.2012

Францускиот магазин L`Automobile ја објави првата фотографија од новата генерација на Renault Clio која официјално ќе биде претставена дури на есен на салонот на автомобили во Париз.

renault-clio-novo-prv-fotos-1-2012-1

Покрај фотографијата тие објавуваат и детали за новиот Clio. Должината ќе изнесува 4,05 метри, или плус 30 mm во однос на актуелниот модел, додека висината ќе биде 1,47 метри, спрема сегашната висина од 1,49 метри.

Тежината ќе биде пониска за 100 килограми, а основниот мотор ќе биде бензинец со три цилиндри и турбо натполнење и ќе испорачува 90 КС. Останатите бензинци ќе имаат четири цилиндри и распон на моќност од 105 до 190 КС.

Од дизелите застапен ќе биде познатиот 1.5 литарец dCi којшто е модернизиран и како и досега ќе се нуди во две варијанти со 75 и со 90 КС. Покрај мануелените менувачи на располагање ќе стои и менувач со две спојки.

Подоцна на пазарот ќе пристигне и Clio RS во кого атмосферскиот 2.0 литарец ќе биде заменет со 1.6 литарски турбо чија моќност ќе биде подигната на преку 200 КС, не нема да биде значително повисока од актуелниот модел.

Од опремата најинтересна новина е мултимедијалниот систем R-Link каде информациите се прикажуваат на екран од течни кристали од 8 инчи осетлив на допир преку кого ќе се управува со системот.

Тој има преку 50 различни функции чии апликации кои ќе можат да се данлодираат од посебен дуќан кого во Renault го нарекуваат R-Link Store. Цената би требало да стартува од околу 12.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat