Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Porsche го следи примерот на BMW - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Porsche го следи примерот на BMW
31.01.2012

Новата генерација на Porsche 911 Turbo ќе користи три турбо полначи кои ќе пумпаат повеќе воздух во боксерот со шест цилиндри. Од нив два се поголеми и еден е помал за ниску вртежи.

porsche-911-turbo-1-2012-1

Со трите турбо полначи Porsche одлучи да го следи примерот на BMW и поставува мал турбо полнач кој ќе се врти на ниски вртежи и ќе обезбедува доволно моќност при возење во град и при забрзување.

Откако вртежите ќе пораснат на сцена стапуваат два големи турбо полначи на Borg Warner, истите се вградуваат и во актуелниот модел. Тие ќе бидат доволни за максимални 530 КС во обичната изведба.

Кај 911 Turbo S моќноста ќе биде подигната на 550 КС и ќе се испраќа кон сите четири тркала преку седум степен менувач со две спојки. Истиот мотор ќе се вградува и во отровните верзии GT2 и GT2 RS.

Како што велат инсајдери на Porsche тестирањето на системот е при крај, а  премиерата на 911 Turbo e закажана за март на салонот во Женева.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat