Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Тестира жешкиот CLS Shooting Break - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Тестира жешкиот CLS Shooting Break
20.03.2012

Се појави AMG верзијата на CLS Shooting Break која ловците на автомобили успеаја да ја пресретнат за време на тестирање во близина на погоните на фабричкиот тјунер на Mercedes.

mercedes-cls-amg-sb-1-2012-1

Интересно автомобилот вози со многу малку камуфлажа, но очигледно е дека во Mercedes немаат што да сокријат бидејќи го најавија автомобилот уште кон крајот на 2010 година велејќи дека ќе личи на концептот.

Делот што го издава моќникот подготвен од AMG се двата пара издувни цевки низ нив излегуваат издувните гасови кои ги испушта 5.5 литарскиот битурбо V8 кој ослободува 535 КС при 5.500 врт/мин.

Масивниот вртежен момент од 800 Nm се ослободува меѓу 2.000 и 4.500 врт/мин и преку седум степениот автоматски менувач AMG Speedshift со четири модуси на работа ги задвижува задните тркала.

Модусите се означени како C за Controled Efficiency или контролирана ефикасност. Тоа е економичниот модус на работа. Следи модусот S за спорт и S+ погоден за на тркачка патека. Кој не сака автоматика во модусот M може да менува рачно.

Со пакетот AMG Performance се одбива уште поекстремна изведба на CLS бидејќи тогаш моторот е навиен да ослободува 557 КС и вртежен момент од 900 Nm. Контролата над моќната коњица доаѓа од модификуваното подвозје и сопирачки.

Специјалност на AMG се и аеродинамчичките додатоци како посебна маска, спојлер на предниот браник, странични завеси, спојлер на кровот, дифузор во задниот браник кој е камуфлиран и посебни леснометални бандажи.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat