Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Bridgestone вози со гума без воздух - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Bridgestone вози со гума без воздух
13.12.2011

Bridgestone прикажа нов концепт на автомобилски гуми кои не се полнат со воздух, а според производителот ќе нудат исти карактеристики како и обичните гуми кога развојот ќе биде завршен.

bridgestone-guma-trkalo-1-2011-1

Концептот не е нов. Michelin уште во 2006 година излезе со една ваква идеја која го носеше името Tweel како кованица од Tire – гума и Wheel – тркало, но нивниот проект не доби зелено светло за понатамошен развој.

За разлика од Французите, Јапонците сериозно влегуваат во проектот и имаат амбиции да стигнат до сериско производство. Во суштина проектот на Bridgestone не е претставува класична гума.

Станува збор за тркало кое се состои од носечки дел, бандаж, и полно еластични спици кои го исполнуваат просторот меѓу бандажот и гумата и ја носат тежината на автомобилот и ги прифаќаат надолжните и напречните напрегања.

Конструкцијата на Bridgestone потполно ја елиминира потребата од воздух и опасноста од дупнување кое може да ја наруши стабилноста на автомобилот и предизвика несреќа.

Материјалот од кој е направена концептуалната гума-тркало без воздух е комплетно развиен и изработен во лабораториите на Bridgestone и станува збор за еден вид термопластична смола.

Нејзината обработка е строго чувана тајна, но инженерите велат дека по обработката таа ги има потребните својства не еластичност и цврстина кои обезбедуваат многу покомфорно возење од обичната гума.

Развојниот тим за сега не дава информации за тоа колква е трајноста на една ваква гума, колкави се напрегањата што може да ги издржи и со колкава максимална брзина може да вози без оштетувања.

Според инженерите овие информации сеуште се утврдуваат по експериментален пат и кога ќе се констатираат вредностите ќе бидат обелоденети.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat