Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Има ли пилот во автoмобилот? - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Има ли пилот во автoмобилот?
30.12.2011

Се сеќавате на филмот за агентот Џејмс Бонд 007 „Tomorrow Never Dies” од 1997 година каде актерот Пирс Броснан ја повикува BMW Серија 7 и управува со неа преку далечинско сокриен на задното седиште.

toyota-prius-avos-1-2011-1

Од сега така ќе може да вози и Toyota Prius. Toyota подготви посебна верзија на Prius која ќе може да се управува далечински преку смартфон. Исто како играчка за деца со далечинско, но малку посериозна.

Што други би можеле да посакаат големите момчиња за Нова Година, а веруваме дека од ваква една играчка не би се оградиле ниту големите девојчиња. Прашањето е што стои зад сето ова?

Системот AVOS – Automatic Vehicle Operating System, или, возило со автоматски систем за управување. Составен од камера, четири ласери и читач на асфалтот и хоризонталната сигнализација кои будно ги следат условите на пат плус два системи GPS кои во секое време ја мерат точната местоположба на возилото и меѓу себе се корегираат за да се постигне максимална прецизност.

toyota-prius-avos-2-2011-1

Вториот дел од системот е софтвер којшто се инсталира на смартфонот и го поврзува со автомобилот. Операцијата е едноставна при активирање на соодветната опција смартфонот испишува на екранот: „Дали навистина сакате да го повикам вашиот автомобил?”.

Ако одговорот е да, тогаш смартфонот испраќа сигнал до автомобилот, во случајот Toyota Prius, кој стартува ги вклучува трепкачите за предупредување и тргнува да го пресретне сопственикот.

Создавачите на системот имаат толку голема доверба во AVOS што на презентацијата го оставиле автомобилот да вози потполно сам и уверуваат дека можност за грешка нема, а дополнително автомобилот и сам може да паркира.

toyota-prius-avos-3-2011-1

Воедно од Toyota уверуваат дека системот значително ја зголемува безбедноста бидејќи сам ја следи целата операција и делува без емоции. Кога системот AVOS ќе биде спремен за во серија од Toyota не кажуваат, но според довербата на инженерите во него тоа би било скоро.
 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat