Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota со нови безбедносни системи - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Toyota со нови безбедносни системи
04.08.2011

Toyota најавува нови системи за пасивна и активна безбедност кои се во завршна фаза на развој и наскоро ќе почнат да се вградуваат со во сериските автомобили од комплетната гама на марката.

toyota-heart-monitor-sensor-1-2011-1

Првиот систем...

го носи акронимот PCS и означува Pre-Crash Safety. PCS заедно со асистентот за избегнување на судар може да предвиди кога сударот е неизбежен и превземеа мерки за да ја намали штетата и ризикот од повреди.

Со користење на радар и минијатурна камера системот го набљудува просторот пред автомобилот и кога ќе открие објект на патот со кого е можно судрување му дава сигнал на возачот.

Доколку тој не реагира PCS сам ја намалува брзината на возилото до потполно сопирање, а благодарение на асистентот за избегнување на судар може и да ја смени насоката на движење за да се избегне сударот.

Вториот систем...

е адаптибилен светлосен сноп на долгите светла кој се исклучува само кога минијатурната камера ќе забележи светла од спротива и го враќа назад кога патот повторно е празен.

Овој систем Toyota почна да го вградува во некои модели пред две години, но сега е подобрен со делумно затемнување на снопот на долгото светло само во делот кој им пречи на возачите од спротива.

Така се намелува одблесокот додека сеуште возачот има продобивка од светлосниот сноп на долгото светло во останатиот дел од патот со што се намалува ризикот за несреќа.

Третиот систем...

е хауба која се крева во случај на судар со пешак. Кога системот ќе забележи потенцијален судар го крева задниот дел од хаубата зголемувајќи го просторот меѓу неа и моторот и го намалува патот на телото до хаубата.

Четвртиот систем...

се однесува на ургентна реакција на автомобилот во случај на колабирање на возачот, или можен срцев удар, кои можат да предизвикаат сериозни несреќи.

Системот на Toyota ги контролира кардио-васкуларните функции на возачот преку стисокот на дланката на воланот. Воланот е опремен со специјален давач кој сигналот го испраќа до дигителен мерач на пулсот и притисокот.

Кога ќе се појави одредена аномалија системот прво предупредува со звучен и светлосен сигнал, а потоа со помош на асистентот за избегнување на судар го сопира автомобилот и го задржува во насоката на коловозната лента.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat