Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Renault Clio RS Red Bull Racing RB7 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Renault Clio RS Red Bull Racing RB7
14.03.2012

Вака гласи полното име на најновата лимитирана серија на малиот спортист на Renault, Clio RS кој во чест на шампионската титула во Формула 1 добива нова спецификација.

renault-clio-rs-rbr-1-2012-1

После специјалните серии на Megane RS, за Големата награда на Австралија и во чест на тимовите во Формула 1 кои возат со мотори на Renault, дојде редот и Clio RS да добие посебна серија во чест на Ф1.

Специјалната серија Clio RS Red Bull Racing RB7 е обоена во специјална црна боја наречена Профонд со метелан ефект и носи детали обоени во Сириус жолта боја како дифузорот во маската и на задниот браник и ретровизорите.

Оваа боја се повторува и во кабината со акценти на воланот и седиштата кои ги испорачува Ricaro. Логото на Red Bull Racing е поставено на вратата веднаш зад леснометалните бандажи од 18 инчи обуени во гуми Bridgestone Potenza RE050A.

Сопирачките се на Brembo, шасијата е Cup со постегнати пружини и амортизери, а под хауба работи модернизираниот атмосферски 2.0 литарец кој истискува 203 КС доволни за максимални 225 km/h и спринт до 100 km/h за 6,9 секунди.

Ова е доволно во исчекување на најавениот Clio Williams за кого се вели дека истиот мотор ќе извлекува дури 240 КС. Лимитираната серија на Clio RS Red Bull Racing RB7 нема да биде достапна за секого.

Ќе биде понудена на пазарите во Франција, Шпанија, Швајцарија, Белгија и Австрија. Цената во Франција е 27.900 евра, а списоците за нарачки се отвораат денес.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat