Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Subaru BRZ сепак има турбо - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Subaru BRZ сепак има турбо
11.04.2012

Цврститот став на Toyota и на Subaru дека во купеата близнаци GT 86 и BRZ нема да вградува турбо мотор ги поттикна тјунерите да превземат дејствие на зададена тема и да скројат нешто свое.

subaru-brz-tunehouse-crtez-1-2012-1

Тјунерската куќа Tunehouse е прва која на Subaru BRZ му поклонува турбо мотор. Тјунерскиот пакет на Tunehouse одговара и на GT 86 па така на оние кои милуваат да возат Toyota место Subaru нема да им биде ускратено задоволството.

Свирењето на турбото во моделите доработени во Tunehouse воопшто не доаѓа од 2.0 литарскиот Боксер на серискиот модел. Место да го оптимизираат постоечкиот мотор тјунерите поставуваат нов.

Моторот воопшто не е боксер туку линиски четирицилиндарец. Има зафатнина од 2.6 литри и е дело на Cosworth. Надополнет е со турбо полнач на HKS, голем интеркулер и електронска контролна единица EcuTek.

Моторот е навиен да остварува 335 КС кои кон задните тркала се испраќаат преку самозаклучувачки диференцијал. Потпирањето е на KW, сопирачките со поголема моќ на сопирање исто така се на Cosworth, а леснометалните бандажи се на Advan.

Oд Tunehouse сеуште не објавуваат фотографии од доработениот Subaru BRZ туку само цртеж, а не ги наведуваат ниту цената на доработката, ниту перформансите. Тие ќе бидат обелоденети наскоро. За сега моделот останува како најава.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat