Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
156 копчиња има во новата S Класа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
156 копчиња има во новата S Класа
21.03.2013

Благодарение на свои извори во седиштето на Mercedes во Штудгарт изданието AutoWeek открива дека во кабината на новата S Класа има најмалку 156 копчиња за управување со напредната техника.

mercedes-s-klasa-ulovena-kopcinja-1-2013-1

Покрај овие 156 копчиња во кабината се поставени и два огромни дисплени кои со доплата можат да станат четири. Но, да почнеме со набројување на копчињата и каде се поставени низ кабината.

Се вели дека на воланот има 12 копчиња, 23 на вратата кај возачот и уште 13 на вратата кај совозачот. Под централниот екран од 12,3 инчи има 19 копчиња, а до инструментите кои всушност се екран со иста големина има уште 3 копчиња.

За управување со системот за проветрување се поставени 4 копчиња, 3 копчиња има на внатрешниот ретровизор и 10 копчиња на конзолата во предниот дел на таванот. По 15 копчиња има на задните врати.

На централниот гребен меѓу задните седишта има 9 копчиња. Плус 2 копчиња служат за управување со проветрувањето назад, 3 копчиња се поставени за отворање на држачите за чаши и 4 копчиња има на конзолата на таванот одзади.

До сега се 135. Тука доаѓаат копчињата од системот за масажа на задните седишта кои располагаат со шест различни програми и копчињата од премиум аудио системот Burmester со 24 звучници и звук со 3D ефект.

Нивниот точен број не се знае, а исто така не се знае бројот на копчињата преку кои се управува со информацискиот систем на задните седишта кој доаѓа со доплата како и копчињата од јонизаторот и ароматизаторот на воздух.

Иако бројот на копчиња на опциите не се знае веруваме дека вкупниот број лесно ја надминува бројката 156. Точниот број ќе се знае по премиерата на технолошки најнапредниот автомобил на пазарот која е закажана за 15-ти мај.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat