Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
200 КС галопираат во Astra GTC - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
200 КС галопираат во Astra GTC
10.01.2014

Opel полека го проширува семејството на лутата Astra GTC која во новата година доаѓа со нов мотор кој кон предните тркала ќе турка ниту помалку, ниту повеќе, туку точно 200 коњски сили.

opel-astra-gtc-200-1-2014-1

Станува збор за турбото од 1.6 литри од новата генерацији SIDI мотори на Opel која веќе работи во само уште два модели на марката Zafira Tourer и Cascada. До сега Astra GTC ја користеше послабата верзија на моторот кој нуди 170 КС.

Дополнителните 30 КС не се продукт само на ремапирање на управувачката електроника, туку на опсежни конструкциски промени. Нов е блокот на моторот излеан од посебна легура создадена на алуминиумска основа.

Различни се клиповите, сменет е степенот на компресија, а комплетно се сменети и вшмукувачкиот и издувниот тракт. Со своите 200 КС и 300 Nm Astra GTC до 100 km/h спринтува за 7,9 секунди.

Истото време и е потребно и да забрза од 80 до 120 km/h во петти степен на пренос. Максималната брзина е 230 km/h, а просечната потрошувачка 6,6 l/100 km.

Освен новиот мотор Astra GTC добива и информациски систем IntelliLink со екран од 7 инчи на кого се чита навигацијата, информациите од останатите приклучени уреди, конекцијата Bluetooth и слика од камерата за возење во рикверц.

Цената во Германија стартува од 25.250 евра.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat