Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
220 километри со едно полнење батерии
15.07.2011

Тимот на унгарскиот магазин Auto Pult постави нов рекорд за електромобили со Mitsubishi i-MIEV, откако измина 219,5 km во нормални услови на возење со едно полнење на батериите до крај.

mitsubishi-imiev-hu-1-2011-1

Резултатот што го остварија унгарците не е важен само како рекорд на еден електромобил туку и како способноста на електромобилите одлично да функционираат во секојдневни услови на возење за што и се наменети.

Што се однесува до Mitsubishi i-MIEV достигнатите 220 километри се одлично остварување ако се земе предвид дека производителот предвидува автономија од 150 km во различни услови на возење со максимален капацитет на батериите.

Рекордот е постигнат неочекувано. Новинарите од седиштето на Mitsubishi Motors Hungary во Будимпешта подигнале сериски i-MIEV за на тест, го ставиле багажот кој тежел 200 килограми и заминале.

Тие до саканата дестинација езерото Балатон, возеле нормално по двосмерен пат со висока франквенција на сообраќај и минале рекордни 219,5 километри со просечна брзина на движење од 50 km/h.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat