Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
„Alfa нема да го изгуби идентитетот” - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
„Alfa нема да го изгуби идентитетот”
06.06.2012

Стои во објаснувањето кое Alfa Romeo го испрати до своите фaнови откако беше обелодената информацијата дека новиот Spider на италијанското спортско срце ќе биде поставен на основа на Mazda MX-5.

alfa-romeo-2uettottanta-1-2012-1

Така стои во договорот меѓу Fiat и Мazda којшто треба да биде потпишан до крајот на годината и од кого како прв проект ќе произлезат родстерите на Mazda и на Alfa Romeo. Токму ова предизвика големо мешање во фaнклубовите на Alfa.

Иако првично беше наведено дека без оглед што се поставени на иста платформа родстерите ќе го носат обележјето на својата марка раководството на Alfa Romeo мораше да излезе со уште една потврда за да ги смири духовите.

Во информацијата стои дека Alfa Romeo на заем ја зема само новата платформа на Mazda, Skyactiv која се одликува со голема цврстина и ниска тежина и што е важно е прилично евтина.

Меѓутоа остатокот од автомобилот ќе биде комплетно италијански. Ширината ќе биде поголема, моторната понуда ќе ја сочинуваат модерните турбо бензинци на Alfa Multiair од 1.4 литри, a врвот ќе биде загарантиран за 1750 TBi од купето 4С.

Дизајнот ќе ги носи обележјата на марката. Воедно на пазарот ќе биде позициониран сегмент повисоко од MX-5 бидејќи ќе биде поголем од него.

Производството ќе се одвива во фабриката на Mazda во Хирошима која е позната по високиот квалитет на изработка што ќе биде голема предност за Alfa. Така италијанското спортско срце нема што да изгуби од здружувањето со Mazda.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat