Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Alfa Romeo ќе му конкурира на BMW - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Alfa Romeo ќе му конкурира на BMW
26.03.2013

Инженерите на Alfa Romeo работат на развој на нов седан наследник на моделот 166, конкурент на BMW Серија 5 и на Mercedes E Класа и најважното за овој сегмент погонот ќе биде на задни тркала.

alfa-romeo-166-1-2013-1

Наследникот на Alfa Romeo 166, која се произведуваше од 1998 до 2007 година, ќе биде поставен на модуларната платформа на групацијата Fiat на која е поставен и помалиот спортски седан на Maserati, најавуваниот Ghibli.

Планот на групацијата е Maserati Ghibli да дебитира на светската автомобилска сцена во април на салонот во Шангај, но новиот седан на Alfa би пристигнал подоцна. Кога не се знае прецизно.

Она што се знае е потврдата од шефот на групацијата Серџо Маркионе дека моделот треба наскоро да се појави на пазарот и дека покрај погонот назад ќе има опција за погон на четири тркала што го дозволува модуларната платформа.

maserati-ghibli-crtez-1-2013-1

Новиот седан на Alfa ќе се произведува во фабриката во Торино. Под хауба ќе работат твинтурбо V6 бензинци и дизели со моќност од околу 300 и повеќе коњски сили. За во Европа ќе се нудат и помали мотори.

Во опција се четири цилиндричен дизел навиен на околу 200 КС и бензинецот со турбо натполнење 1750 TBi навиен на преку 200 КС.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat