Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
AMG прославува 45 години со специјален SLS - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
AMG прославува 45 години со специјален SLS
09.10.2012

По повод прославата на 45 годишнината од своето постоење тјунерското ателје AMG познато по филигранските доработки на моделите на Mercedes приредува изненадување во облик на SLS AMG GT3.

mercedes-sls-amg-gt3-1-2012-1

Станува збор за специјална серија на SLS AMG која ќе биде наменета за тркачки ентузијасти подготвени да се натпреваруваат во GT3 серијата на FIA и спремни да издвојат 446.250 евра.

Ексклузивната цена ветува дека ќе бидат произведени само 5 примероци од овој посебен славенички SLS AMG GT3. Колку за споредба обичниот SLS AMG GT3 чини 397.460 евра.

Под хауба е сместен 6.3 литарскиот V8 на AMG чија моќност не се открива. Спарен е со 6 степен секвенцијален менувач и ветува лов на 100 km/h од место за 3,7 секунди, силни меѓузабрзувања и максимални 300 km/h.

Каросеријата е олеснета максимално со користење на јаглеродни валкна за изработка на Вратите, хаубата, кровот, предните и задните странични крила, дифузорот одзади и големото антикрило.

Јаглеродни влакна се користени и во кабината за изработка на арматурната плоча, централната конзола, облогите на вратите и на тркачките кади. Секој примерок ќе биде украсен со посебна плочка на која е изгравиран бројот на моделот од серијата од 1 до 5.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat