Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Audi ќе изброи 800 милиони евра за Ducati - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Audi ќе изброи 800 милиони евра за Ducati
19.04.2012

Конечно сонот на поранешниот шеф на групацијата Volkswagen, Фердинанд Пих се оствари. Производителот на мотоцикли Ducati стана дел од групацијата и ќе работи под капата на Audi.

ducati-diavel-amg-1-2012-1

После добивањето на ексклузивно право за да преговара за купување на Ducati во текот на минатиот месец Audi конечно ја заклучи зделката и стана сопственик на престижниот италијански производител на мотоцикли.

Конечната сума која што ќе ја изброи Audi е 837.138.500 милиони евра, но трансферот сеуште не е направен бидејќи се чека одобрување од надзорниот совет на групацијата Volkswagen.

Секако одобрувањето може да се случи уште денес. Веќе постојат планови за развој на Ducati чија гама на мотоцикли ќе биде проширена за да може да им се конкурира на мотоциклите на BMW и на Husqvarna која работи под негова капа.

Интересно Ducati продава меѓу 35.000 и 40.000 мотоцикли годишно, но одговорните во Audi задолжени за новата марка сметаат дека тоа не е доволно и сакаат да ја зголемат продажбата двојно.

Значи сонот на Пих стана јаве. Тој пред четири години изјави дека жали што во 1985 година не го купил Ducati кога компанијата пливала во финансиски проблеми, но се чини дека среќата конечно му се насмеа.

На фотографиите е претставен Ducati Diavel AMG.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat