Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Audi ќе му се спротивставува на AMG - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Audi ќе му се спротивставува на AMG
24.12.2012

Во седиштето на Audi во Инголштад донесена е одлука да се даде достоен одговор на новиот 2.0 литарски турбо бензинец подготвен во лабораториите на фабричкиот тјунер на Mercedes, AMG.

audi-motor-2.5-tfsi-1-2012-1

Штефан Раил, шеф на спортскиот оддел на Audi, Quattro GmbH, истакнува дека за да се спротивстави Audi нема да развива нов мотор, туку ќе го модернизира постоечкиот 2.5 литарски турбо бензинец којшто сега испорачува 360 КС.

„Нашиот мотор има голем потенцијал, вели Раил. „Но, карактеристиките кои ги гледаме кај моторот на AMG се буквално неверојатни за еден четирицилиндарец од 2.0 литри.

„Секако тие одговараат на карактеристиките на еден тркачки мотор, но прашањето е дали се соодветни за еден мотор што треба да се вградува сериски и да работи во најразлични услови.

„Секако тоа ќе го покаже времето. Она што мораме да го направиме ние е сериозно да ја земем предвид конкуренцијата и да дадеме соодветен одговор на предизвикот, заклучува Раил.

Планот е да се зголеми вртежниот момент на 2.5 литарецот и да се прилагоди на еколошките норми Euro 6. Толку за сега откриваат од Audi. Затоа не се знае дали ќе се зголемува и моќноста.

Колку за потсетување 2.0 литарскиот турбо бензинец на AMG кој се вградува во Mercedes A45 AMG и во CLA 45 AMG генерира 350 КС.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat