Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Audi Q5 со 313 КС - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Audi Q5 со 313 КС
19.06.2012

Audi одлучи во модернизираната изведба на популарниот компактен спортски теренец Q5, да го вгради новиот турбо дизел од 3.0 литри кого го полнат два турбо полначи и испорачува 313 КС.

audi-sq5-tdi-1-2012-1

Моторот, како што доликува на еден спортски теренец, своите моќни 313 КС кои ги ослободува меѓу 3.900 при 4.500 врт/мин и масивниот вртежен момент од 650 Nm расположиви меѓу 1.450 и 2.800 врт/мин ги испраќа до сите четири тркала.

Менувачот е автоматски со осум степени на пренос со куси времиња на менување заради што Audi SQ5 TDI како што гласи полното име спринтува до 100 km/h за 5,1 секунди, вози со максимални ограничени 250 km/h и во просек троши 7,2 l/100 km.

За да може сета оваа сила да се пренесе на подлогата и да се задржи одличната возна динамика инженерите поставиле покрути пружини и амортизери со што го спуштиле SQ5 за 30 mm поблиску до подлогата од стандардниот Q5.

Audi SQ5 TDI стои на лесномeтaлни бандажи од 21 инч обуени во гуми 255/45 и носи модификувани браници, спојлер на кровот и детали од четкан алуминиум кои го издвојуваат од обичните браќа.

Од Инголштад ја најавуваат комерцијализацијата за првото тримесечје на 2013 година и почетната цена во Германија од 58.500 евра. Техниката која се сокрива под ламарината е доволно добра и за бензинската верзија на SQ5.

Taa под хауба ќе го носи турбо бензинецот V6 кој од 3.0 литри истискува 333 КС.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat