Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Bentley го прикажа најавуваниот SUV - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Bentley го прикажа најавуваниот SUV
07.03.2012

Првиот модел на Bentley кој влегува во сегментот на теренските возила конечно е прикажан пред светската јавност. Иако од Bentley сеуште го водат како концепт јасно е за што станува збор.

bentley-exp-9f-1-2012-1

Луксузното спортско корисно возило, за сега единствено на светот, нема некое звучно име туку ја носи кодната ознака EXP 9F под која се развива моделот. Сепак, од Bentley велат дека сериската верзија ќе биде крунисана со звучно име.

Под хауба на овој колос работи колосален мотор. Станува збор за модернизирана верзија на 6.0 литарскиот W12. Моторот е комплетно преработен од инженерите на Bentley и остварува 600 КС и максимален вртежен момент од 800 Nm.

Погонот е на четири тркала, а вртежниот момент до нив се испраќа преку осум степен автоматски менувач. Други технички детали нема, но затоа не се сокрива дека EXP 9F е поставен на платформата која ја користат и Porsche Cayenne и VW Touareg.

Главниот дизајнер на Bentley, Дирк ван Брекел, горд на своето чедо наведува дека претставениот концепт е апсолутен врв во сегментот на луксузните кросовери и располага со раскошен ентериер исполнет со скапо дрво и кожа.

Кога ќе пристигне на пазарот од Bentley сеуште не откриваат, но најверојатно се чека на реакција од потенцијалните клиенти.

 

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat