Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Bentley му се враќа на мотоспортот - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Bentley му се враќа на мотоспортот
03.10.2012

Покрај вообичаените модели на салонот во Париз, Bentley го обелодени својот план за враќање на тркачките патеки и го претстави тркачкиот Continental GT3 поставен на основата на GT Speed.

bentley-continental-gt3-1-2012-1

Bentley Continental GT3 е развиен од одделението за мотоспорт кое е сместено во седиштето на комапнијата во Кру. Проектот ја враќа идеологијата на британската марка за создавање на тркачки автомобили од своите сериски модели.

Continental GT3 e поставен на основата на најбрзиот сериски модел на Bentley, Continental GT Speed чиј мотор W12 остварува 625 КС при 6.000 врт/мин и мрсни 800 Nm вртежен момент меѓу 2.000 и 5.000 врт/мин.

Спарен со автоматикот на ZF со осум степени на пренос овој мотор на GT Speed му овозможува спринд до 100 km/h за 4,2 секунди и максимални 330 km/h. Меѓутоа се очекува кај Continental GT3 перформансите да бидат уште поотровни.

Пред се заради олеснување на шасијата и префрлување на погонот од четири тркала само на задна оска. Плус тука се новите аеродинамички додатоци кои овозможуваат полесно сечење на воздухот и подобра стабилност.

Иако до Bentley не откриваат исто така се очекува дополнително зголемување на моќноста на W12. Сепак, на Continental GT3 му претстои развој кој би требало да заврши во втората половина на следната година.

Активното враќање на Bentley во светот на мотоспортот треба да се случи кон крајот на 2013 година.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat