Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Citroen C4 Aircross е на праг - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Citroen C4 Aircross е на праг
10.02.2012

Од пролет Citroen ја проширува својата гама и семејството на С4 со нов модел. Станува збор за кросоверот С4 Aircorss кого марката го најави минатата есен само преку низа фотографии.

citroen-c4-aircross-1-2012-1

Сега Citroen открива и повеќе детали за С4 Aircorss чија светска премиера ќе се случи на салонот во Женева. Погонот ќе биде на предна оска или на сите четири тркала, а движечката сила се два бензинци и два дизели.

Верзијата со погон на четири тркала нуди можност да се избира меѓу погон напред, погон на сите четири тркала и заклучување на централниот распределувач на вртежен момент.

Основа за Citroen С4 Aircorss e Mitsubishi ASX и е плод на продолжувањето на соработката меѓу PSA и Mitsubishi. Исто како што поголемиот C-Crosser е редизајниран Outlander, така и С4 Aircorss e редизајниран ASX.

Освен палтформата заедничко за двата модели се и моторите одличниот турбо дизел на Mitsubishi од 1.8 литри кој остварува 150 КС и 300 Nm и штедливиот бензинец од 1.6 литри со 115 КС и 152 Nm.

citroen-c4-aircross-2-2012-1

Помалиот турбо дизел 1.6 HDi со 112 КС и 280 Nm доаѓа од домашната гаража на PSA. Без оглед на заедничките елементи С4 Aircorss носи печат на Citroen и настапува со единствен стил.

Димензиите велат дека С4 Aircorss е малку поголем од ASX. Растегнат е на 4,34 m во должина, широк е 1,8 m и висок е 1,63 m, или плус 5 cm во должина, 3 cm во ширина и 2 cm во висина, затоа багажникот со 442 литри останува ист.

Покрај единственито печат С4 Aircrоss доаѓа и со мало богатство од опрема на која како круна стои високо квалитетниот аудио систем Rockford Fosgate со моќност од 710 W и сабвуфер.

Цените ќе се знаат пред стартот на продажбата.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat