Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
Dacia ја враќа Solenza
02.02.2012

Одговорните во Renault сметаат дека нивната романска марка Dacia треба во програмата да го врати веќе заборавениот модел Solenza чие производство престана во 2005 година.

dacia-solenza-1-2012-1

Новата верзија на Solenza ќе биде поставена на модуларната платформа на новата генерација на Renault Clio.

Новата Dacia Solenza ќе биде сосема различен автомобил од својот претходник. Ќе настапува во друг пазарен сегмент обидувајќи се да ги освои купувачите со концептот на седан со пет врати и должина од 4,8 метри.

Димензиите ќе ја постават Solenza безмалку рамо до рамо со актуелниот Renault Latitude и далеку над Renault Fluence. Сепак, без оглед на димензиите Solenza ќе биде поприземјен модел и ќе стартува со цена од околу 13.000 евра.

Под хауба ќе работат ознатите мотори дизелот 1.5 dCi со 90 КС и бензинецот 1.6 со 110 КС, а се очекува и 2.0 литарски бензинец со 150 КС. Опремата ќе биде сериозна бидејќи на нишан ќе држи модел како Skoda Octavia.

Се споменуваат детали како автоматски двозонски клима уред, греење на седишта, Start&Stop систем, 3D навигација, автоматски менувач и слично. На пазарот би требало да се појави во 2015 година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat