Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Datsun по цена од 3.000 долари - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Datsun по цена од 3.000 долари
04.10.2012

Карлос Гон, шефот на Nissan Motor Company, во едно интервју за магазинот Wall Street Journal наведе дека возобновената марка Datsun на пазарот ќе пласира автомобил по цена од 3.000 долари.

carlos-ghosn-govor-1-2012-1

Големиот менаџер кој успеа на нозе да го стави Renault, a потоа и Nissan и да ги сооедини двете компании во една моќна алијанса наведе дека новите модели на Datsun се наменети првенствено за новорастечките пазари.

Токму затоа за нив е определена и ниска цена за да се стимулираат купувачите и да растат продажбите. Datsun ќе ги опфати пазарите како Индија, Индонезија и Русија каде може да се постигне пониска цена за автомобилите.

Причината се сокрива во фактот дека голем дел од компонентите на автомобилот ќе бидат произведени во фабрики во овие држави. „Доколку сакате да купите Datsun во САД цената нема да биде 3.000 долари,” наведува Гон.

Воедно Гон истакнува дека ниската цена нема да значи неквалитетен автомобил. Новите модели ќе имаа воздушни перници и автоматски менувачи. Сепак, цената ќе биде скоро три пати пониска од моментално најевтиниот модел на Nissan.

Станува збор за моделот Nissan Tsuru кој на пазарот во Мексико се продава по цена од 8.000 долари. „Ако успеам ќе содздадам ново дно на формирање на цени на автомобили во државите во развој,” вели Гон.

„Во исто време со пласирањето на Datsun целта ни е да освоиме 8% од светскиот пазар до 2016 година. Во моментот Nissan држи 6% од продажбата на нови автомобили во светот,” завршува Карлос Гон.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat