Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Дизајнер од Mercedes и Volvo во AvtoVAZ - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Дизајнер од Mercedes и Volvo во AvtoVAZ
26.08.2011

Британецот Стив Матин е назначен за главен дизајнер на рускиот автомобилски гигант AvtoVAZ и почнува со преродба на ликот на автомобилите на компанијата со почетокот на октомври годинава.

steve-mattin-1-2011-1

Пред да ја добие оваа тешка задача полна предизвици Стив Матин работел во студијата за дизајн на Mercedes и на Volvo и под негова раководна палка се создадени А Класа на Mercedes и моделите XC60 и S60 на Volvo.

Стив Матин е роден во Велика Британија во 1964 година и дипломира дизајн на универзитетот во Ковентри во 1987 година и веднаш добива работа во тогашниот DaimlerChrysler.

Покрај дизајнот на А Класа учествувал и во создавањето на модели како S Класа, SL, ML и GL. Од 2005 до 2009 година работи во Volvo каде раководи со проектите што веќе ги наведовме.

Претседателот на AvtoVAZ, Игор Комаров е исклучително горд што успеале да го придобијат Стив Матин за шеф на дизајн.

„Првпат го сретнав Матин во март месец во Женева. Сметам дека ангажирањето на дизајнер од светска класа ќе игра главна улога во идниот развој на најголемата автомобилска компанија во Русија,” изјави Комаров.

„Се надевам дека работењето со тимот на AvtoVAZ ќе ми даде можност да создадам дизајнерски јазик кој ќе послужи како основна за сите идни модели на марката Lada.”

„Првиот чекор е откривање на ново дизајнерско студио на AvtoVAZ во Москва на есен,” изјави Матин по назначувањето да биде шеф на дизајн на рускиот гигант.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat