Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Дизел во Mitsubishi Evo - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Дизел во Mitsubishi Evo
25.10.2011

Информацијата доаѓа директно од претседателот на Mitsubishi, Осамо Масуко кој истакна дека новата генерација на Mitsubishi Evo ќе носи хибриден погон во кого ќе биде користен дизел мотор.

mitsubishi-lancer-evo-x-2-2011-1

Со ова се потврдуваат информациите за хибриден погон со дизел во Evo XI за кои веќе пишувавме.

Според Масуко моќниот турбо бензинец од актуелната генерација на Evo ќе замине во пензија заради растрошноста и дека на негово место ќе дојде хибриден систем од електромотор и дизел.

Вградувањето на хибриден погон во еден спортски автомобил само по себе не изненадува, бидејќи тоа се новите тенденции во автомобилската индустрија, но изненадува замената на бензинец со дизел во тркач.

Но, Масуко уверува дека нема потреба за грижа. Mitsubishi Evo XI ќе биде подеднакво способен спортски автомобил со брутални перформанси и динамички карактеристики воедно ќе има ниска емисија на јаглероден диоксид.

Радикалната промена на моторот на Evo доаѓа од потребата за намалување на емисијата на јаглероден диоксид која треба да падне под 200 g/km, а во исто време треба да се задржи спринтот до 100 km/h под 5 секунди.

Инженерите на Mitsubishi задолжени за развојот на Evo XI работат на проектот цели три години, а им претстои уште работа посебно околу ускладување на погонот на четири тркала S-AWC со хибридниот погон наведува Масуко.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat