Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Електричен Mitsubishi за Пајкс Пик - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Електричен Mitsubishi за Пајкс Пик
02.03.2012

Mitsubishi најавува дека годинава ќе го освојува Пајкс Пик со посебно подготвена верзија на својот електричен автомобил i-MiEV, а во трката кон облаците ќе го води легендарниот Хироши Матсуока.

mitsubishi-i-miev-pikes-peak-skica-1-2012-1

Автомобилот за тешката планинска трка Pikes Peak International Hill Climb 2012 ќе ја користи техниката од серискиот електромобил, а измените ќе бидат направени во поглед на шасијата, подобрувањето на безбедноста и аеродинамиката.

Тркачкиот i-Miev ќе има спортска суспензија која може да се мести во повеќе правци, моќни тркачки сопирачки, безбедносен кафез изграден околу тркачки монокок со едно седиште и оптимизирано струење на воздухот околу возилото.

Иако велат дека техниката ќе биде иста како во серискиот модел од Mitsubishi сеуште не откриваат ништо за неа. Само велат дека големата надморска висина и реткиот воздухот со малку кислород нa Пајкс Пик нема да влијаат на електромоторот како што е случај со конвенционалните мотори со внатрешно согорување.

Стартот на трката е на околу 2.800 метри надморска височина, а целта е на дури 4.300 метри. Висинската разлика од 1.500 метри, атмосферскиот притисок, температурата, и другите параметри се вистински предизвик за совладување на трката која се вози од 1916 година и е една од најстарите трки во Америка.

Што се однесува до Матсуока, тој е прекален борец кој со Mitsubishi има богато искуство од 21 учество на релито Дакар кои во 2002 и 2003 година се крунисани со победи зад волан на Pajero и на Pajero Evolution.

Mitsubishi го најавува i-MiEV Pikes Peak преку два цртежи и ветува нови информации непосредно пред почетокот на трката на 8 јули годинава.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat