Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Електричната Lada доаѓа в година - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Електричната Lada доаѓа в година
18.11.2011

Брзо откако AvtoVAZ најави дека тестирањата на електричната Lada се во завршна фаза пристигнува информацијата дека автомобилот е готов и дека продажбите стартуваат в година.

lada-ellada-1-2011-2

Електричната Lada, или Ellada, е поставена на основата на Lada Kalina и во кабината воопшто не се разликува од неа, а и од надвор нема битни разлики бидејќи приклучокот за полнење се сокрива на место на капачето од резервоарот.

Од AvtoVAZ наведуваат дека Ellada до 100 km/h забрзува до 13,6 секунди и достигнува максимални 140 km/h. Автономијата изнесува 140 километри, а за полнење на батериите се потребни 8 часа на стандардна електрична мрежа.

Потпредседателот на AvtoVAZ, Евгениј Шмелев наведува дека првичната информација за цената од 36.000 евра е пренагласена и дека реалната цена на производен автомобил изнесува 24.000 евра.

Но, според Шмелев ниту ова нема да биде малопродажната цена на Ellada. Taa е поставена на 19.200 евра, или половина од цената на чинење на Mitsubishi i-MiEV кој наскоро стартува со продажба на рускиот пазар.

Шмелев исто така неведува дека Ellada практично нема трошоци за одржување заради што се очекува автомобилот да се исплати по две години користење. Воедно при купување ќе се добива субвенција од 10%.

Продажбите стартуваат во првото три месечје од следната година и покрај Ë-мобил, Ellada ќе биде вториот руски електромобил.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat