Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Електромобил на три тркала од KTM - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Електромобил на три тркала од KTM
12.08.2011

KTM прикажа концепт на електромобил со три тркала и две места за седење чија единствена намена е пробивање низ градскиот метеж и лесно наоѓање на паркинг место во пренатрупаните урбани средини.

ktm-e3w-1-2011-1

Името на концептот е KTM E3W и неговата цел е да му конкурира на Renault Twizy на пазарите низ Европа со тоа што ќе понуди слични перформанси и трошоци за одржување и возење по пониска цена.

Она што е интересно кај KTM E3W е што има врати кои се отвораат во стилот на Lamborghini. Триколката е направена од пластични и композитни материјали заради што има ниска тежина која не преминува 500 килограми.

E3W го задвижува електромотор со моќност од 20 КС кој енергијата ја добива од пакет литиум-јонски батерии, кои пак, имаат доволно џус да го задвижуваат цели 100 километри што е и повеќе од доволно за еднодневни потреби во град.

Од KTM истакнуваат дека E3W во моментот е само концепт кој ќе продолжи да се развива во следните две години. Најавуваат старт на негово производство дури во 2013 година.

Плановите се годишно да се произведуваат по околу 50.000 примероци по цена која ќе почнува од 5.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat